Europass, öğreniminizin ve kariyerinizin her adımını yönetmekte yardımcı olacak bir dizi çevrimiçi araç ve bilgiye ulaşabileceğiniz bir kaynaktır. Ülkemiz dışında Avrupada işe girme imkanı sağlayan ve AB hareketliliklerini destekleyen uluslararası mesleki yeterlilik belgesidir.

Europass ne işe yarar?

Europass, eğitiminiz boyunca, ilk işinize başlarken ya da yeni mücadelelere göğüs germeye hazırlanırken becerilerinizi ve niteliklerinizi Avrupa’da etkili bir biçimde aktarabilmenize imkan tanır.

Europass nerelerde geçerlidir?

İlgili Avrupa kaynaklarına ve ulusal kaynaklara ulaşmanız için bağlantılar sağlayarak, Avrupa’nın farklı ülkelerinde eğitim görme ve çalışma ile ilgili güvenilir bilgiler sunar. Bu, yeni bir kurs veya iş bulmanıza ve niteliklerinizin onaylanması ve tanınmasıyla ilgili rehberliğe ve desteğe erişmenize yardımcı olur.  Avrupa Komisyonu bu hizmeti ücretsiz olarak ve 29 farklı dilde sunmaktadır.

Europass belgesi kimlere verilir?

Yükseköğretim kurumları tarafından mezun olan öğrencilerine diploma ile birlikte verilen ve derece ve diplomaları ülke dışında daha kolay anlaşılır hale getirmeyi amaçlayan standart dokümandır. 

Europass belgesi nasıl alınır?

Mesleki eğitim yeterliliğinizi tanımlayan Europass Sertifika Eki’ni ülke veri tabanınızda arayabilir veya daha fazla bilgi için öğrenim gördüğünüz kurumla irtibata geçebilirsiniz

 

Detaylı bilgiler için tıklayınız.