Güvenli Online Sınav Uygulaması ile online sınavın temel amacı: fiziksel ortamda sınav yapılamaması veya uzaktaki adayların sınav işlemlerini kolaylaştırmak için kişinin kamera, mikrofon özelliği ve internet bağlantısı olan bir bilgisayar ile uzaktan güvenli şekilde sınav işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. 

Güvenli Sınav Uygulaması (GSU) kullanılarak gerçekleştirilen sınavlarda sınav ve soruların güvenliğini tam olarak sağlamaktadır. Aynı zamanda elektrik kesintisi ve internet kesintisi gibi durumlarda sınavın daha sonra devam edebilmesini de sağlayacak süreçlerin işletilmesini amaçlamaktadır.

 

Aday ve Sınav Görevlisi olarak iki uygulama akışı vardır;

Sınav Görevlisi, sınav öncesi kontroller, sınavı başlatma, sınav esnasında adayları ve ekranlarını takip etmek, adayın sınavını durdurma, sonlandırma ve sınavı bitirme işlemlerini yapar. Sınav Görevlisi sınav boyunca adayları canlı olarak sesli videosunu izler. Sınav Görevlisi eş zamanlı olarak adayların işlem yaptığı ekranları da görebilir. Sınav Görevlisinin yaptığı bütün konuşmaları adaylar duyabilir fakat adaylar, diğer adayların konuşmalarını duyamaz. 

Aday; aday portalından giriş yaptıktan sonra öncelikle sınavla ilgili genel bilgileri görüntüler ve ardından aday, kullandığı bilgisayara Güvenli Sınav Uygulamasını yükler. Adayın kullandığı bilgisayarın işletim sistemine uygun formatta (.exe, .dmg) indirilip yüklenir. Daha sonra kamera mikrofon erişimleri ile ilgili sistem kontrolleri yapılır. Ardından sınav kurallarını okuyup onaylayan adaylar, sınav tanıtım ekranına yönlendirilir. Sınav tanıtım ekranındaki yönlendirmeleri okuduktan sonra ekran paylaşımında bulunması istenir ve aynı ekranın sonunda bulunan GSU dosyasını indirir. Bu dosyayı açtığında Güvenli Sınav Uygulaması üzerinden tekrar kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapar. Eğer Sınav Görevlisi tarafından sınav başlatılmış ise aday sınava başlayabilir. Aday sınav boyunca sınav görevlisi ile karşılıklı konuşabilir ancak görevlinin görüntüsünü göremez. Aday sınavını tamamladığı zaman Sınavı Bitir butonu ile sınavını sonlandırır. Sınav kurallarına aykırı davranışta bulunan adayların sınavı, Sınav Görevlisi tarafından da sonlandırılabilir. 

Aynı sınav programına aynı anda 8 aday ve 1 sınav görevlisi katılabilir.

Nasıl Kullanılır?

Güvenli Online Sınav Yazılımı web tabanlı olup, bilgisayarınızdaki browser üzerinden kolaylıkla kullanılabilir.

 

Online Sınav Sistemi Demo talebi için tıklayınız.