ISO/IEC 17024: Uygunluk değerlendirmesi - Kişilerin belgelendirilmesini gerçekleştiren kuruluşlar için genel gereksinimlerdir bir Personel Belgelendirme Kuruluşunun (kişiler için belgelendirme kuruluşu olarak da bilinir, bu durumda IPEC Bürosu Sdn olarak da bilinir) işleyişine ilişkin kriterleri belirleyen Uluslararası bir Standarttır. Bhd). Standart, belgelendirmenin dayandığı kişiler için belgelendirme planının geliştirilmesi ve sürdürülmesi için gereksinimleri içerir.

Günümüzün rekabetçi profesyonel Dünyasında, etkili çıktılar çok önemlidir. Müşterilerin, ihtiyaçlarını zamanında ve kaliteli bir şekilde karşılayabilen bir kuruluşla çalıştıklarına dair güvenceye ihtiyaçları vardır. Sertifikasyonun devreye girdiği yer burasıdır. Gerçekte, ufkun ötesini göremeyiz, bu nedenle kararlar yalnızca bugün bildiklerimize dayanarak alınır. Bir dizi sertifikalı çalışana sahip olmanın değeri, müşterilerin ve aynı zamanda kuruluşun kendisinin gözünde sürekli bir güvence akışında olmasını sağlar. Yöneticinizin size daha fazla güvendiğini ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda ilerledikçe yöneticinize daha fazla güvenildiğini söylüyor.

Kendimizi Neden Sertifikalandırmalıyız?

Temel olarak, bir kariyerde önemli seçimler ve bağlantılar yapmamıza yardımcı olur. Bir durum hayal edin: Açık bir iş ilanı görüyoruz. Reklam, sahip olduğumuz sertifikaları belirtir veya sertifikalarımızda yer alan becerilerimizi açıklar. O işi yapabilme ihtimali olduğu bağlantısını kurarız. Aynı şekilde headhunter ile bağlantı kuruyoruz. İş fırsatlarıyla bağlantı kurmak için sertifikasyonun güvenilirliğini kullanırız. Diğer bir deyişle, sertifikalar, doğası gereği bulunduğunuz yer ile gitmek istediğiniz yer arasındaki bağlantıyı sağlar.

Şirket Omurgası

Sertifikalı yönetim ve çalışanlar, ürün ve hizmetlerin kalitesini artırır. Ayrıntılı olarak, bir süreç veya üründe tutarlılığı ve iyileştirmelere teşvik eder ve sağlar. Bir dizi prosedür yürütüldüğünde standart ve öngörülebilir bir çıktı sağlar. Sonuç: çevrim süresini azaltan ve operasyonel verimliliği artıran bir sistem. Sertifikasyon alan kuruluşlar, piyasaya "ürünlerini başarıyla test ettiklerini" ve belirli kalite standartlarını karşıladığını bildirirler.

Sizin İçin Neler Var?

  • En iyi uygulamaların ustalığını onaylar
  • Daha iyi kariyer performansı sağlar
  • Promosyon fırsatlarını artırır
  • Mesleki gelişim ve yetkinliği tanır
  • Meslektaşlar, işverenler ve hatta işe alım görevlileri tarafından tanınırlığı artırır
  • Alanınızda uzman ve lider olmanızı sağlar

İşveren İçin Ne Var?

  • En iyilerin ayırt edilmesini sağlar, toplamayı kolaylaştırır. Yeterli ürün bilgisine sahip olan çalışanlar kesinlikle bariz bir şekilde öne çıkacaktır.
  • Adayları işe almak arasında ayrım yapar. Bir kişinin deneyimini göz önünde bulundurmanın ötesinde, ürün geliştirme bilgilerini ve profesyonel büyüme ve gelişmeye olan ilgilerini değerlendirebilirsiniz.

 Şirket İçin İçinde Neler Var?

  • Bir kuruluşun ürün geliştirmesine, çıktılarda tutarlılık ve kalite hedefini destekler. Doğru “büyük resmi”, temel çizgiyi ve odağı sunar.
  • En iyi performans gösteren şirketler, uygun şekilde eğitilmiş çalışanların doğrudan fayda sağladığını anlıyor. Bu nedenle birçok önde gelen çok uluslu şirket, şirketlerinde sertifika sponsorluğu yapmaktadır.

Miktar Üzerinden Kalite

Müşteriler için belgelendirmenin değeri bariz bir kanıttır ancak sertifikanın kalitesi de önemlidir. Tüm sertifikalar eşit değildir. Gittikçe daha fazla şirket sertifika aldıkça, şirketler seçimler için kararsız hale geliyor. Bu nedenle, nasıl, kimden ve nereden sertifika alınacağı konusunda doğru kararlar vermek önemlidir. Önemli olan, yerel ve uluslararası düzeyde akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilenlerdir.

Değerlendirme yaparken göz önünde bulundurulması gereken kilit alanlardan bazıları teknik yeterlilikler, standartların yorumlanması ve genel felsefeleridir. Örneğin bir eğitim merkezi, her seferinde en yüksek kalitede denetimler sağlamasını sağlamak için iş konusunda katı olmalıdır. Eğitmenler ve uzmanlar, sektörünüze ve süreçlerinize aşina olmalıdır. İşlerin yürümesi için kalite ve tutarlı iyileştirmeler şarttır ve üretken bir olaylar zinciri ortaya çıkacaktır. Yani herhangi bir şeye karar vermeden önce, hayalinizdeki işe adım atmadan önce veya müstakbel çalışanınızı acil bir işe çağırmadan önce, her şeyden önce kendinize sorun, sertifikanız var mı?

Çözüm

Bilginiz, beceri setiniz ve deneyiminiz için doğru sertifikayı bulun. Sağlanan sertifika, Uluslararası Standardizasyon Örgütü veya ISO tarafından onaylanan ISO/IEC 17024  Sertifikaları tarafından onaylı olmalıdır.

Makalenin orjinali için tıklayınız.