19 Kasım 2019 tarihinde Bostancı Dedeman Convention Center'da gerçekleştirilen  Vizyon 100 platformunun Dijital CEO ve Liderler Zirvesi yaklaşık 300 üst düzeyin yoğun katılımı ile çok ilgi görmüştü. 

Vidco Yazılım Genel Müdürü Sn Celal Fatih Demirkan’ın gelecek hakkında ön görüşleri ise tüm dünya üzerinde net şekilde yaşanmaya başladı. 

Fatih Demirkan’ın görüşleri;

Vidco Yazılım, Türkiye'de 100'ün üzerinde kullanıcı Akıllı Sınav ve Eğitim Sistemini kullanıyor. 

Önümüzdeki 10 yıl içinde tarımın teknolojileşmesi gibi bir çok alan teknolojileşecek. 30-40 sene sonra yapay zeka desteği ile 1 doktorla birlikte 15 doktorun işi yapılabilecek. Bu durum toplumda ciddi bir değişime yol açacak ve huzursuzluğa yol açacak. Aslında bunun içindeyiz uzun yıllardır dijitalizasyon 50-60 yıllık bir süreç en basitinden hayatımızda bilet satan insan vardı artık yok. Bunlar dünyada bir huzursuzluğa sebep oldu bu huzursuzluk katlanarak artacak. Çinlilerin bir sözü vardır Değişim dönemine denk gel derler beddua ederken biz değişim dönemindeyiz şu an ve bunun sonucunda da insanlar daha az çalışacak.

Bizim kendi ürünümüzün çerçevesinde eğitim ve sınav ölçme değerlendirme alanında örgün öğretim dönemini tehdit eden durumlar ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Ciddi manada e-öğrenme kısmı mevcut buradaki diplomanın elde elde edilme sürecinde bir sınav süreci de var. Sınav süreci ile de alakalı şöyle bir gelişme gerçekleşiyor son dönemde, sınavların artık insanların artık evden yapabileceği bir döneme doğru gidiyoruz.

100 sene önce nasıl insanların hafta sonu tatili yoksa ki şu an var, 50 yıl sonra insanlar 3 gün çalışacak.

YOU TUBE VİDEOSU

https://www.youtube.com/watch?v=VX9dtlapB68